Národopisné muzeum Plzeňska, pobočka Západočeského muzea v Plzni, prošlo v průběhu let 2021 – 2023 rozsáhlou stavební rekonstrukcí, na kterou navázala příprava nových stálých expozic. Realizaci tohoto projektu finančně podpořila především Evropské unie a Plzeňský kraj. Celkové náklady činily bezmála 130 mil. Kč.
co u nás můžete vidět / zažít
- dva okruhy stálé expozice „Z vesnice do města“ a „Obživa, oděv, zvyky“
- krátkodobé a střednědobé výstavy v průběhu celého roku (vizte Kalendář akcí)
- rekonstrukce lidových slavností a veselic v průběhu celého roku (vizte Kalendář akcí)
- muzejní obchod s upomínkovými předměty z dílen nositelů titulů „Mistr tradiční řemeslné výroby Plzeňského kraje“ a „Nositel tradice“
- Centrum experimentální etnologie Západočeského muzea v Plzni
o muzeu
Motto: „Inu, nezapřeš Plzeňáka. Myslí si neustále: museum mi neuteče – až nakonec natáhne brčka a uteče tak museu sám. A přece by neškodilo, aby staří a noví Plzeňané pilně do musea chodili. Staří proto, aby sílili své sebevědomí lokálně – vlastenecké a ti noví proto, aby viděli a poznali, že ta Plzeň už také něčím byla nežli na ní přišla nová doba“. (Jaroslav Schiebl. Ze staré i nové Plzně. Díl III. 1910.)
nabízíme
- vzdělávací programy pro školní kolektivy (vizte Pro školy)
- vzdělávací kurzy pro individuální zájemce (vizte Kalendář akcí)
- odborné konzultace (vizte Národopisné oddělení)
- badatelské návštěvy (vizte Národopisné oddělení)
- zápůjčky sbírkových předmětů (vizte Národopisné oddělení)
z našich akcí
Domácká lidová výroba
Vítání jara / Vynášení Morany
Velikonoční jarmark
Stavění máje
Muzejní noc
Adventní dílny
další služby návštěvníkům
V atriu Chotěšovského domu jsou instalovány stojany pro 2 jízdní kola. Jak pánské, tak dámské toalety jsou vybaveny přebalovacími pulty. Po dohodě je možné si v prostorách muzea uschovat kočárek. Muzeum je vybaveno šatními skříňkami a úložnými boxy na zavazadla pro početnější skupiny.
bezbariérovost muzea
Vzhledem k členitosti obou objektů a jejich historické hodnotě není možné zajistit bezbariérový přístup do všech prostor. Bezbariérově může návštěvník navštívit: pokladnu a muzejní obchod, malý výstavní sál, 1. návštěvnický okruh stálé expozice s názvem Obživa oděv zvyky, atrium Chotěšovského domu a krátkodobé výstavy instalované v navazující Konírně. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo telefonním čísle: 777 472 223.
fotografování v prostorách muzea
Fotografování ve výstavních i veřejných prostorách muzea je dovoleno, ovšem bez použití stativu či externího blesku. Profesionální fotografování je zpoplatněno dle platného sazebníku a je možné pouze po předchozí domluvě. Více informací: Michal Chmelenský.
používání mobilních telefonů
Děkujeme, že jste ohleduplní vůči ostatním návštěvníkům a nerušíte je hlasitým telefonováním.
poptáváme
- dobrovolníky a stážisty z řad studentů a seniorů (vizte: Nabídka odborných stáží)