aktuální sdělení
V pondělí 18. ledna 2021 dojde k dlouhodobému uzavření jedné z našich poboček, Národopisného muzea Plzeňska. Důvodem je generální rekonstrukce historických objektů Chotěšovského a Gerlachovského domu a příprava nových stálých expozic.
Rekonstrukce bude financována z peněz Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) s finanční spoluúčastí Ministerstva pro místní rozvoj a Plzeňského kraje.
Ke znovuotevření muzea by mělo dojít v roce 2024.
co u nás můžete vidět / zažít
- stálou expozici Jak se žilo na Plzeňsku
- krátkodobé a střednědobé výstavy v průběhu celého roku (viz Kalendář akcí)
- ukázky výročních zvyků a obyčejů, jarmarky, adventní a velikonoční dílny
expozice představuje
- interiéry měšťanských domácností (16. 20. století)
- interiéry venkovských domácností (18. - 19. století)
- interiér a zařízení plzeňské lékárny z 19. století
- koloniální obchod
- lidové kroje širšího Plzeňska
- lidové zvyky a tradice
- renesanční nádvorní lodžii (jedinou v Plzni)
o muzeu
Motto: „Inu, nezapřeš Plzeňáka. Myslí si neustále: museum mi neuteče – až nakonec natáhne brčka a uteče tak museu sám. A přece by neškodilo, aby staří a noví Plzeňané pilně do musea chodili. Staří proto, aby sílili své sebevědomí lokálně – vlastenecké a ti noví proto, aby viděli a poznali, že ta Plzeň už také něčím byla nežli na ní přišla nová doba“. (Jaroslav Schiebl. Ze staré i nové Plzně. Díl III. 1910.)
Národopisné muzeum Plzeňska sídlí ve dvou renesančních domech v centru Plzně. Chotěšovský dům je orientován na náměstí Republiky, Gerlachovský do Dřevěné ulice. Stálá expozice Jak se žilo na Plzeňsku zaujímá obě horní patra. Výstavy a další doprovodné akce probíhají v přízemí. Kromě výstavního sálu využíváme za tímto účelem také prostory bývalé mydlárny, konírny a historického sklepení. Na konci průchodu směrem z náměstí najdete pokladnu i naši speciální Knihobudku. Navazuje uzavřené nádvoří s lavičkami a se stojanem pro cyklisty, které tvoří jakési pomyslné "srdce" muzea. Během roku se tu konají tematicky zaměřené jarmarky, tvůrčí dílny pro rodiny s dětmi i ukázky vybraných výročních zvyků a obyčejů.
Error
nabízíme
- vzdělávací programy (viz Pro školy)
- odborné konzultace
- badatelské návštěvy
- zápůjčky sbírkových předmětů
z našich akcí
Domácká lidová výroba
Error
Vítání jara / Vynášení Morany
Error
Velikonoční jarmark
Error
Stavění máje
Error
Muzejní noc
Error
Adventní dílny
Error
před návštěvou muzea
Pokud se k nám chystáte s větší skupinou a chcete předejít čekání na další prohlídku, doporučujeme se objednat předem. Prohlídka stálé expozice je možná pouze s průvodcem.
bezbariérový přístup
Památkově chráněné a členité objekty Národopisného muzea Plzeňska neumožňují v současné době bezbariérové zpřístupnění stálých expozice. Bezbariérově je v současné době přístupný výstavní sál, průjezd Chotěšovského domu, atrium a „Konírna“.
cyklisté jsou u nás vítáni
Na nádvoří muzea je umístěn stojan pro 3 jízdní kola. Prostor je monitorován.
fotografování v prostorách muzea
Focení ve výstavních i veřejných prostorách muzea je dovoleno, ovšem bez použití stativu či externího blesku. Profesionální focení je zpoplatněno dle platného sazebníku a je možné pouze po předchozí domluvě. Více informací: Michal Chmelenský.
používání mobilních telefonů
Děkujeme, že jste ohleduplní vůči ostatním návštěvníkům a nerušíte je hlasitým telefonováním.
hledáme
- dobrovolníky z řad studentů a seniorů
- západočeské lidové oděvy a jejich součásti